Małą gałązkę jarzębiny dostałam od mojej Pani od języka polskiego,  w celu wykonania pracy domowej.

Na przedmiot mojego opisu inaczej mówi się jarząb pospolity lub jarząb zwyczajny. Należy on do rodziny różowatych. Jest to drzewo lub krzew. Dorasta do 15 metrów wysokości, ma jasną i gładką korę. Jarzębina rośnie tylko podczas jednej pory roku – jesieni. Moja gałązka jarzębiny przypomina mi małe drzewko. Owoce mają kolor jaskrawoczerwony, chociaż po tygodniu przechowywania już trochę wyblakł. Wielkość rośliny jest mniej więcej średnia, w sam raz (ani za duża, ani za mała). Powierzchnia jarzębiny jest gładka, ale po tygodniu w moim domu, pomarszczyła się i tym samym stała się chropowata.

Jarzębina pełni funkcję dekoracyjną w wielu polskich domach, jest uważana też za symbol jesieni. Jednak ta roślina jest też jednym z żywicieli gąsienic motyla barczatka dębolistna. Jarzębina jest też symbolem Ukrainy, na wielu uroczystościach Ukrainki mają przypięte do bluzek właśnie gałązki jarzębiny. W symbolice kwiatowej jarząb oznacza radość i powodzenie. Z tej rośliny też niektórzy przyrządzają zdrowe potrawy (nie wiem, czy są takie rzeczywiście, nie próbowałam).

Moim zdaniem jarzębina jest bardzo ładna, uwielbiam ten symbol jesieni, tak jak i kasztany. Jedyne, czego nie lubię to to, że tak szybko owoce jarzębiny się marszczą i „starzeją”. Ale bardzo się cieszę, że do opisu wybrałam akurat jarzębinę.

Komentarze są wyłączone.