Autor: Ewa Nowak Gatunek:
Ocena

„To, że masz problemy, świadczy tylko o tym, że żyjesz”… To cytat z tekstu zamieszczonego na tylnej okładce najnowszej książki Ewy Nowak. Bardzo trafne określenie. Ponieważ każdy z nas ma jakieś problemy, bardzo mile widziane są próby pomocy w ich rozwiązaniu.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich dziewczyn, które poszukują praktycznych porad i przede wszystkim zrozumienia. Ewa Nowak, jako pedagog – terapeutka, chętnie przekazuje swoim czytelnikom swoją wiedzę w przystępny dla nich sposób. Przyznam szczerze, że nawet ja, chociaż wydaje mi się, iż nie dotyka mnie żaden z wyszczególnionych przez Autorkę problemów, znalazłam mnóstwo ciekawych rzeczy dla siebie. Proponowane metody są do wykonania dla każdej z nas. Nie ma tam porad całkowicie oderwanych od rzeczywistości, na które jedyne, co można odpowiedzieć, to: „Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”. Podczas lektury „Sekretnika” może się wydawać, że Autorka doskonale nas zna, że to specjalnie dla nas napisała tę pozycję.

Zbiór praktycznych porad, opatrzonych śmiesznymi rysunkami i zabawnymi komentarzami.

Osobom, które czytały „Victora Gimnazjalistę”, „Victora Juniora” lub „Cogito”, sposób napisania „Sekretnika” może wydawać się nieco znajomy. Rzeczywiście. Najpierw – listy od czytelników. A porady – w formie odpowiedzi. Chociaż Autorka prosiła, aby tej książki nie nazywać poradnikiem.

Fakt, że czasami mamy wrażenie, że nikt nas nie rozumie, że nikt nie jest w stanie nam pomóc. Wtedy sięgnięcie po taką książkę może okazać się zbawienne. Zwłaszcza, że Ewa Nowak do niczego nie przymusza ani nie podaje gotowej recepty na dane zmartwienie. Radzi, aby zajrzeć w głąb siebie.

Pod koniec lektury docieramy do strony, na której wypisane są numery telefonów, które mogą być przydatne dla młodych osób. Warto je sobie gdzieś zanotować albo przynajmniej pamiętać, gdzie możemy je znaleźć.

Podsumowując, książkę uważam za świetną. Lekka i przyjemna książka, która naprawdę może nam pomóc w życiu. Zapraszam do przeczytania i polecania swoim koleżankom, siostrom, kuzynkom… Krótko mówiąc, każdej dziewczynie. Bo „Sekretnik” jest naprawdę uniwersalny. Będzie również świetnym prezentem na Święta czy urodziny (przy okazji gotowy pomysł na podarunek 😉 ).

 

Książkę do przeczytania udostępniło wydawnictwo „Egmont Polska”, za co bardzo dziękuję.

komentarze 2.

  1. Sylwia pisze:

    Dziękuję za podpowiedź:) coś dla Mojej Córki:) pozdrawiam serdecznie:)

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.