Autor: Agata Christie Gatunek: ,
Ocena

Zbiór bardzo przyjemnych (oczywiście na tyle, na ile przyjemne mogą być kryminały) opowiadań, których głównym bohaterem jest Herkules Poirot. Autorka w lekki, momentami zabawny sposób, opisuje niezwykłe zdolności detektywa, ilustrując je sprawami – czasem długimi i zawiłymi, czasem krótkimi i wręcz pozbawionymi polotu. W takich chwilach czytelnik bywa zawiedziony: „Jak to, więc tylko o to chodziło? Taka banalna sprawa? Przecież Poirota stać na więcej…”. Niemniej jednak, jest to jedna z tych książek Agaty Christie, które nie są straszne, które można czytać nawet przed zaśnięciem.

Jak mówi sam tytuł, chodziło bardziej o uprzytomnienie czytelnikom, z jak bardzo utalentowanym i bystrym detektywem mają do czynienia. Jest to zbiór spraw, w których Poirot mógł wykazać się geniuszem i pomóc wielu ludziom, równocześnie dając do zrozumienia, jak bardzo nieadekwatne do sytuacji metody stosuje policja. Owszem, styl Belga niejednokrotnie może denerwować, gdyż momentami wydaje się, iż po prostu żartuje sobie z funkcjonariuszy, zwracając uwagę na szczegóły, które z pozoru nie mają żadnego znaczenia.

Jak było w powieści „Karty na stół”, Poirot skupił się na zapisach brydżowych, co nieco irytowało policjantów, którzy w pocie czoła notowali zeznania wszystkich podejrzanych, gdy tymczasem detektyw swobodnie pytał, co dana osoba sądzi o człowieku, który robił te notatki. Podobnie jest we wszystkich książkach Agaty Christie. Bronią Herkulesa Poirota jest nieprzewidywalność i tajemniczość.

Więc polecam przeczytanie zbiorku „Poirot prowadzi śledztwo”, w formie rozrywki lub dla zabicia czasu. Zapewniam, że będzie do najbardziej efektywne „zabijanie czasu”, jakie kiedykolwiek można by było podjąć. Tak już działa czytanie, nie da się ukryć… a zwłaszcza wciągających kryminałów!

komentarze 2.

  1. Sylwia pisze:

    Zgadzam sie z Panią. Czytanie to najlepsze lekarstwo… Może uleczyć z nudy, pustki, a czasem nawet z lęku, czy poczucia osamotnienia… Dobrze, że pani Agatha napisała tyle książek… Serdeczności, Sylwia

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.