Autor: Agata Christie Gatunek: ,
Ocena

Pan Shaitana ma swoje dziwne i niebezpieczne hobby… Mianowicie sprasza na brydża morderców! Pewnego razu, spotyka się z Herkulesem Poirot i obiecuje mu, że jeśli przyjdzie do niego na obiad w wyznaczonym terminie, zobaczy kilku znakomitych morderców. Czemu znakomitych? Ponieważ udało im się uniknąć kary!

Pan Shaitana jest ryzykantem, o czym świadczy to, że podczas obiadu (w obecności czwórki zabójców) wygłasza kilka aluzji, tak, aby lekko postraszyć gości, że wie o ich zbrodniach.

Jednak w czasie poobiedniej gry w brydża, pan Shaitana (odpoczywając w fotelu) zostaje… zasztyletowany! Jest kilku podejrzanych, a wszyscy prawdopodobnie mają na swoim koncie jakieś ciemne sprawki. Zadaniem policji i Herkulesa Poirota jest odnaleźć zbrodniarza, zanim znów zaatakuje. Poirot jak zwykle pokazuje swoją bystrość i ustala wstępnie, kto jest winny przy pomocy… zapisów brydżowych! Wygłasza teorię, że na podstawie próbek pisma można precyzyjnie określić, jaki dany człowiek ma charakter.

W powieści, czytelnik raz jest przekonany, że winny jest jeden z gości pana Shaitany, a za chwilę zmienia zdanie i uważa, że mordercą jest ktoś inny. Ten mistrzowski styl Agaty Christie sprawia, że kryminały jej autorstwa czyta się jednym tchem i natychmiast po ukończeniu lektury jednego, ma się ochotę na następny.

Książka ma wartką akcję, bez pobocznych wątków, zawierającą mnóstwo niewyjaśnionych spraw i tajemnic. Gratka dla wielbicieli kryminałów!!!

komentarze 2.

  1. Sylwia pisze:

    Dziękuję za radę! Dobra lektura na wakacje! Pozdrawiam:)

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.